רפואת שינה

רפואת שינה

השינה היא חלק חשוב מאוד בקיומנו. בשנים האחרונות חלה התקדמות רבה בתחום רפואת השינה שהביאה להכרה כי הפרעות שינה הן שכיחות ובעלות השלכות רבות ומשמעותיות על בריאותנו ואיכות חיינו, הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך.

במקביל למגפת ההשמנה של העשורים האחרונים, מתרחשת מגיפה אחרת של קיצור משך השינה. מסתבר שיש קשר בין שתי המגיפות. אורח החיים המודרני הביא לקיצור משמעותי של משך השינה וכיום אנו יודעים שיש לכך מחיר: קיצור משך השינה מעלה את הסיכון להשמנה, להתפתחות יתר לחץ דם, טרשת עורקים ותחלואה לבבית, להתפתחות תחלואה מטבולית (כמו סכרת), לשינויים במצב הרוח עד דכאון ולירידה בתפקוד היומי, עם נטייה לטעויות ותאונות.

משך שינה קצר יכול לנבוע מאורח חיינו, אולם קיימות הפרעות שינה (כמו קשיי הרדמות, השכמה מוקדמת, התעוררויות ממושכות במהלך הלילה) שגורמות גם הן לקיצור משך השינה ולכן חשוב לטפל בהן.

עייפות וישנוניות יומית הינן תלונות שכיחות אשר יכולות להעיד על הפרעת שינה. אחת ההפרעות השכיחות שגורמות לישנוניות יומית היא דום נשימה בשינה המתבטאת בנחירות, אירועים של "חנק" בשינה ושינה לא מרעננת. אבחון וטיפול בדום נשימה בשינה חשוב היות וסיבוכי המחלה רבים וכוללים בין השאר התפתחות יתר לחץ דם, סכרת, שינויים מטבוליים, תחלואה לבבית ותחלואה מוחית.

אבחון וטיפול בהפרעות שינה חיוני לכן במניעה של תחלואה והינו חלק בלתי נפרד בהשגת איכות חיים טובה. האבחון כולל פגישה עם רופא מומחה ברפואת שינה ובמידת הצורך בדיקת שינה בבית או במעבדת שינה.

נהוג לחלק את הפרעות השינה (במבוגרים ובילדים) ל-6 קבוצות:

בדיקות שינה ביתיות

במסגרת המרפאה ניתן לבצע בדיקות שינה ביתיות משני סוגים:
בדיקת שינה לאבחון דום נשימה בשינה – כיום ברב הגדול של המקרים במבוגרים, אין צורך להפנות את המטופל לבדיקת שינה במעבדה וניתן לבצע בדיקת שינה ביתית
בדיקת אקטיגרפיה – כשנדרשת הערכה של דפוסי השינה עקב קשיי הרדמות, התעוררויות ממושכות, השכמה מוקדמת או ישנוניות יומית מומלצת בדיקת שינה ביתית מסוג אקטיגרפיה. זוהי בדיקה שבה המטופל מקבל מין "שעון" למשך מספר ימים שבעזרתו ניתן לקבל הערכה של דפוסי השינה ולשפר את תהליך האבחון.

רפואת שינה
Call Now Button